Vücut Bileşim Analizi

Vücut bileşim analizi, BIA adı verine biyoimpedans akımı ile yapılır. El ve ayaklara temas eden elektrotlar yardımı ile yapılan elektriksel ölçümler ile vücut suyu, yumuşak doku ve yağ miktarlarının ölçülmesi işlemidir.

Bu test sayesinde vücudunuzun yağ ve kas dengesi kontrol edilebilir ve beslenme tarzınızın ne derece sağlıklı olduğu ortaya çıkar. Ölçümlerdeki amaç; uygulanmakta olan diyet ya da spor programlarının vücuda nasıl etki ettiğinin sonuçlarını görmektir. Örneğin; yapılan bilinçsiz bir diyette kas kayıpları ortaya çıkabilir ve kişi vücut bileşim analizi yaptırmadığı için bu olumsuz durumun farkında olmayabilir. Ancak bir beslenme uzmanıyla birlikte dengeli ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanmasıyla, kişi vücut yağ yüzdesini sağlıklı bir şekilde düşürür, kas kayıpları yaşamaz. Bunu anlamak için ise; beslenme uzmanı düzenli olarak kişiye vücut bileşim analizi uygular. Bu sayede ölçümler dikkate alınarak, kişilerin sağlıklarını teklikeye atabilecek programlardan kaçınılır ve programların devamlılığı esnasında kişilerde görülebilecek istenmeyen etkilere anında müdahale edilebilmektedir. İstenildiği takdirde sonuçların çıktısı alınabilir ve yorumlanabilir. Sonuçları bilgisayar ortamında  da muhafaza etmek mümkündür. Böylece kişilerin kontrol edilebilirliği sağlanır ve sonuçlar kolayca karşılaştırılır.

Vücut Bileşim Analizi Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vücut bileşim analizi; bioelektriksel bir ölçüm olduğu için, vücudun iletkenliğini etkileyen durumlar olabilir. Bu yüzden ölçüm yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

  • Test, sabah, aç karınla mümkünse daha önce yapılan saatlerle aynı saatte yapılmalıdır.
  • Eğer sabah saatlerinde ölçüm yapılamazsa,kişinin 2 saat öncesine bir şey yememiş olması gerekir.
  • Testten 4 saat önce, banyo,sauna ve aktif spor yapılmamalıdır.
  • 24 saat önce alkol alınmamalıdır.
  • Vücudunda kalp pili bulunanlara ölçüm önerilmez.
  • Gebe kişilerde ölçüm yapılamaz.
  • Vücudunda protez bulunan kişilere tavsiye edilmemektedir.