Harmoy sistemi, ışık tabanlı İleri Floresan Teknolojisi (AFTTM ) , Nd YAG lazerleri ve UV lambası ile geniş deri uygulamaları olan estetik bir çalışma alanıdır. Sarı AFT (540-950 nm dalga boyu) ve yeşil AFT (570-950 nm) olarak 2 farklı çalışma materyali ile uygulama yapılmaktadır.

Harmony; doğuştan gelen doğum lekelerinizi, yaş itibari ile oluşan damarsal lezyonların ortadan kaldırılmasına yönelik bir lazer uygulamasıdır. Harmony tedavisi 595 nm dalga boyundaki darbeli boya lazer ışınlarının sadece cildin altındaki kan damarlarını hedef alacak şekilde ısı yaymasıyla meydana gelir.

İstenilen bölgeye gönderilen lazer ışınlarındaki ısı ile, damar içindeki kan elemanlarının bozulması ve içi boşalan damar duvarlarının birbirine yapışması sağlanır. Bu işlem sırasında Harmony’den çıkan lazer ışınlarının süresinin ve yüksekliğinin kısa oluşu sebebiyle etrafındaki dokular zarar görmez ve ciltte hasar meydana gelmez.

Harmony Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

  • Doğumsal Lekeler (Porto Şarabı Lekesi)
  • Hemanjiomlar (Damar Beni) ve Telenjiektaziler (Kılcal Damar Çatlamaları)
  • Kılcal Damar Genişlemeleri
  • Yanıklar ve Yara İzleri
  • Akne İzleri
  • Tedaviye Dirençli Siğiller
  • Kozmetik Uygulamalar

Harmony Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

Her yaştan kişilere uygulanabilmektedir.

Harmony Uygulamasının Süresi ve Aşamaları Nedir?

Tedavide istenilen sonucun alınması ortalama 2-6 seans arasında değişkenlik gösterir. Seans aralarının 4-6 hafta olması önerilir. Bir damar lezyonunun ve cilt lekesinin tedavi olacağı seans sayısı o lezyonun büyüklüğüne, derinliğine, koyuluğuna, tipine, doğuştan veya sonradan meydana gelmiş oluşuna bağlı olarak farklılık gösterir.

Harmony Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Harmony uygulamasında kişi, her lazer atışını lastik çarpması gibi hisseder. Acının derecesi dayanılamayacak ya da anestezi gerektirecek kadar şiddetli değildir. Ağrı tolerasyonu düşük olan hastalarda uygulama öncesi anestezik krem kullanılabilir. Çocuk hastaların tedavisi için anestezi uygulanır.

Uygulama bitiminde kişinin cildine yumuşatıcı bir krem ve güneş koruyucu krem uygulanır. Özellikle göz çevresine oluşabilecek şişliği önlemek için buz kompres yapılır. Uygulamadan sonra ağrı hissedilmez ve ağrı kesici kullanımı gerekmez.

Harmony Uygulamasının Yan Etkileri Nedir?

Uygulama sonrası meydana gelebilecek olan komplikasyonlar biri morarmadır. Taranan alanda cilt renginde bir koyulaşma olur. Bu durum 1-2 hafta içerisinde azalarak kaybolur. Cilt eski rengine geri döner.

Uygulanan işlem sonrası buz kompres yapılsa da şişme meydana gelebilir. Bu durum en fazla 72 saat içerisinde geçmiş olacaktır.