Obezite (Şişmanlık)

Obezite vücuttaki yağ dokusunun aşırı fazlalaşmasıyla ortaya çıkan, bunun sonucunda kişinin sağlık problemlerine ve hastalıklara yakalanma riskinin artmasına sebep olan komplike bir metabolik rahatsızlıktır.

Fazla yağ dokusunun belirlenmesinde birkaç farklı metod vardır; en sık olarak kullanılan Vücut Kitle İndeksidir (VKİ. Fazla yağ dokusu ve obezite dolaşıma artan seviyelerde yağ asitlerine neden olarak enflamasyonu tetikler. Bu da insülin direncine neden olarak ileride tip 2 diyabete neden olabilmektedir. 

Ayrıca aşırı yağ asitlerinin varlığı hücre duvar yapısında değişikliklere neden olur. Aşırı yağ asitleri sadece yağ dokusunda birikmekle kalmayıp pankreas, kalp, kas gibi tüm dokularda birikirek metabolizma ve organ fonksiyonları üzerinde olumsuz etkileri ortaya çıkar. Obezite sınırları içinde 5 yıldan daha fazla yaşanması halinde metabolizmada oluşan değişiklikler kalıcı olarak hastaların kendi kendilerine kilo vermelerini olanaksız hale getirir. Bununla birlikte alınan kilolaların üstüne yenileri eklenerek kilo vermek imkansz hale gelebilir. Bu nedenle bu kişilerin bir beslenme uzmanından yardım alması şarttır. Kişiye özel olarak diyetisyen tarafından hazırlanan bir listeyle, kontrol altına alınan bu kişiler, motivasyonları artarak kilo verme sürecine başlar.