Hamilelik Döneminde Beslenme

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Sağlıklı beslenme yaşamın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de önem taşır. Anne karnında yaşam yolculuğuna başlayan bebeğin ve fiziksel ve mental açıdan anne adayının yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir.

Sağlık bir beslenme danışmanlığı ile hem annenin hem bebeğin ihtiyaçları karşılanır. Bu dönemde özellikle anne adayının kendisi için sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeyen anne adayının vücut depoları, bebeğe besin kaynağı olarak kullanacağından ötürü anne de hamilelik süresinde ve sonrasında sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Bunun en büyük etkisi vücuttaki vitamin ve mineral depolarına olur ve ayrıca annenin protein tüketimi olması gerektiği gibi yapılmaz ise annede kas kayıpları başlar. Annenin kendi ihtiyaç duyduğu depoları yitirmemesi için diyetisyen eşliğinde kendi özelliklerine ve sağlık durumuna uygun bir beslenme programı uygulaması gerekir. Bebeğin anne karnında gelişim aylarına göre anne adayının beslenmesinin diyetisyen tarafından düzenlenmesi önemlidir. Çünkü bebeğin gelişen organ ve sistemlerine göre besinsel ihtiyaçlar farklılık gösterir. Gelişme dönemine göre, bazı besinlerin ve besin öğelerinin daha fazla alınması gerekir.

Ayrıca sağlıklı bir gebelik için; ağırlık kazanımının miktarı kadar hızı da önemlidir. Gebelikte kilo gereğinden az kilo alma erken doğum riskini arttırırken, gereğinden fazla kilo alımı; doğum sonrası annenin kilolu kalmasına, uygun ağırlıktan fazla ağırlığı olan bebek dünyaya getirmeye ve zor doğuma neden olabilir. Bu nedenle gebeler kilo kazanım hızlarını ve miktarlarını yakından takip etmelidirler.

Sizin ve bebeğinizin sağlıklı olabilmesi için hamilelik boyunca diyetisyenden yardım alın.