Lipoliz

Lipoliz Uygulamaları Nedir?

Lipoliz, yağ fazlalığı bulunan bölgeye fosfatidil kolin, hyalüronik asit, kafein, L-carnitin, lesitin, dermastabil, liyaz, lipaz, kollejanaz, organik silisyum, DMAE  (dimetilaminoetanol/deanol),  gibi yağ metabolizmasında görev alan maddelerin enjekte edilmesi ile o bölgedeki yağların eritilmesi amaçlı yapılan bir işlemdir. Pb medium, Silisorg HA, Cellutrix, Strimatrix gibi farklı isimlerle bilinen uygulamalar da bu ürünleri değişik düzeyde içeren aynı kategorideki uygulamalardandır.

Uygulamadan Beklenen Faydalar Nelerdir?

Uygulanan serumlar fibroz ile ilişkili yağ birikimlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur, doğal yağ yıkımını destekleyerek bölgesel incelmeye, selülitlerin giderilmesine, bölgesel sarkmaların azalmasına destek sağlar. Lipaz enzimi ile trigliseritlerin gliserol ve yağ asitlerine parçalanması sağlanır ve adiposit veya çevresindeki dokuya zarar vermeden adiposit hacmini azaltır. Kolajenaz, yanlış şekillendirilmiş kolajen liflerini sentezlemek için fibroblastı (bağ doku hücresi) uyarır. Liyaz, sıvı tutulmasını azaltarak ve doku geçirgenliğini arttırarak hücre dışı matristeki proteoglikanları parçalar. Anti-inflamatuar ve rejeneratif özelliklere sahip olan bu ürün hasarlı dokulardaki kollajen liflerinin yeniden şekillendirilmesini tetikler.

Lipoliz Uygulama Alanları Nelerdir?

Bölgesel yağlanma olan bölgelerde (karın, basen, kol, bacak, boyun, çene altı, gıdı gibi), selülitli bölgelerde yapılabilir.

Lipoliz Uygulama Süresi ve Aşamaları Nelerdir?

Seans süresi bölgeye ve probleme göre değişmekle birlikte ortalama 30-60 dk. kadardır. İğne giriş bölgesi antiseptik sıvı ile temizlenir. Bölgesel yağlanmanın görüldüğü alana 10 – 13 cm.’lik çok ince iğnelerle gerekli etken maddeler, kişiye ve ihtiyaca göre değişen sayıda enjeksiyon şeklinde uygulanır. Bu madde, yağ hücrelerinin geçirgenliğini artırarak parçalanmasını ve karaciğer tarafından yok edilmesine destek sağlar. Sonrasında vücudun doğal lenfatik sistemiyle dışarı atılır. Vücut, yağları doğal bir şekilde dışarı attığı için de sarkma gibi etkiler azalmaktadır.

Kişinin kilosuna, yaşına, doku tipine, kullanılan ilaç miktarına ve hedef yağ kitlesinin büyüklüğüne ve vücudundaki yağ miktarına göre değişmekle birlikte genellikle seans sayısı 4–8 olarak planlanır. Etkiyi gözlemleyerek 2-4 hafta aralıklarla uygulama yapılmaktadır.