Kilo Alma

Çoğu zaman zayıflamak isteyenlerin gündeme gelmesine rağmen kilo almaya ihtiyaç duyanların sayısı da bir hayli fazladır. Kilo almak ise vermekten daha zordur diyenler çoğunluktadır ya da “ ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum” sözünü bu kişilerden çok duyarız.Bunun sebeplerinden biri de zayıflık sorunu yaşayan kişilerin zayıflıklarının nedenlerini araştırmadan çoğu zaman sabırsızca ve bilinçsizce uygulanan beslenme programlarıdır.

Oysa ki kilo almak isteyen kişilerin öncelikle neden kilo alamadıklarını uzmanlar yardımıyla araştırmalıdır. Bunun nedeni basit bir kan testi sonuçları ile ortaya çıkar. Doktor ya da diyetisyenin istediği kan bulgularına göre, hormonal dengesizliklerin ya da vücuttaki mineral dengesizlerinin olup olmadığı anlaşılır. Sonucunda, durumu değerlendiren bir diyetisyen ile kişiye özel beslenme programı uygulanarak sağlıklı bir kilo alımı amaçlanır ve kişi ideal kilosuna kavuşur.

Kilo Almayı Engelleyebilecek Olası Faktörler

Hormonal sebepler

Parazitler

Vücuttaki emilim bozukluğu

Yetersiz beslenme ve vitamin ve mineral eksiklikleri

Psikolojik sorunlardan ötürü yaşanan iştahsızlık

Kısaca özetlemek gerekirse kilo almak isteyen kişiler, kendi başlarına değil bir sağlıklı beslenme uzmanı yardımı alarak kilo alamama problemini düşünmeleri daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kilo alamamanın kaynağı bulunmalı; varsa eğer kilo almayı engelleyen bu durumun tedavisiyle hareket ettirilerek, sağlıklı kilo alımı gerçekleşmelidir.