Solaryum

Solaryum Nedir?

Solaryum makinesi, morötesi ışınım (ultraviyole) yayarak yapay bronzlaşma sağlayan makinedir. Tipik olarak yayılan ışınım %97 UVA ve %3% UVB’dir. Güneş ışınları; görünebilen orta dalga boyundaki gün ışığı, görünmeyen infaruj ve ultraviyole ışınlarının bileşiminden oluşmaktadır.  Ultraviyole ışınları UVA, UVB ve UVC olarak adlandırılır. UVC ışınları zararlıdır, bu yüzden ozon tabakası tarafından filtre edilir. UVA ve UVB ışınları bronzlaşmada en çok rol oynayan ışınlardır. UVA ışınları pigmentlerin renk değiştirmesini yani bronzlaşmayı sağlar.

UVB ışınları ise çok güçlü ve yakıcı ışınlardır; aynı zamanda yeni pigment oluşumunu ve üst derinin kalınlaşmasını sağlarlar. Solaryum makinesi de, aynı biyolojik mekanizmayı harekete geçirir. Solaryumla bronzlaşma güneş ile aynı etkilere sahiptir. Tek fark, daha güvenilir olması için solaryumda ışınların belirli bir şekilde birleştirilmiş ve filtre edilmiş olmasıdır. UVA lamba ve reflektörleri yüze uygulamada kullanılır. UVB lambaları ise UVA lambaları ile birlikte solaryum yatakları veya kabinlerinde kullanılır.  

Solaryum Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Solaryum makineleri, vücudun yapay olarak bronzlaşmasını sağlar. 

Solaryum Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

Tip1, yani hassas cildi olanlar, 18 yaşından küçükler, çok sayıda beni bulunanlar, çocukluk çağında sık güneş yanığı öyküsü olanlar, premalign veya malign cilt lezyonları bulunanlar, güneşe bağlı ciltlerinde leke ve iz oluşmuş kişiler, müzmin baş ağrısı çekenler veya migreni olanlar, ışık alerjisi sorunu yaşayanlar veya fotosensitiviteyi arttıran ilaçları, prospektüslerinde “UV ışınlarına karşı duyarlılık yaratabilir” uyarısı olan ilaçları kullananlar, egzama veya  deri iltihabı  gibi cilt sorunları olanlar,  karaciğer rahatsızlığı bulunanlar, hamilelik süresi içinde bulunanlar, ayrıca  kalp ve şeker hastaları ile  düşük veya yüksek tansiyonu olanlar, kozmetik ürün kullananlar, doğum kontrol ilacı, antibiyotik kullananlar solaryum uygulamasına girmemelidir. Epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girilmemelidir. 

Solaryum Uygulamasının Süresi ve Aşamaları Nedir?

Birimimizde bulunan makine, dikey solaryum makinesidir. Sorumlu kişi cihazı çalıştıracağınız düğmeyi size gösterecektir. Makineye iç çamaşırları/bikini ile girilmektedir. Mutlaka koruyucu gözlük takılmalıdır. Hazırlığınızı yaptıktan sonra, cihazı çalıştırarak makineye girmektesiniz. İlk seansta 8-10 dakika yeterlidir ve 5’er dakika arttırarak maksimum 20 dakika kalınmalıdır.  

Solaryum Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Makyaj ve cilt üzerindeki deodorant, parfüm ve benzeri şeyler(ciltte lekelenmelere neden olabilir) iyice temizlenmeli; takılar, gözlerde lens varsa çıkartılmalıdır. Solaryum için üretilen özel ürünler olmadıkça hiçbir güneş ürünü kullanılmamalıdır. Seans esnasında gözler kapalı tutulmalı ve koruyucu gözlük kullanılmalıdır. Alkol alındıktan sonra solaryuma girilmemelidir. Epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girilmemelidir. Dövmeli bölgeler mutlaka korunmalıdır. Bir hafta içinde 3 kereden fazla girmemeli. Aynı gün içinde 2 kez girilmemelidir. Bol su içilmeli, yüz ve vücut için nemlendirici kullanmalı. Hem böylece çok daha kalıcı bir bronzluk ortaya çıkar. Hemen ardından makyaj, parfüm ve benzeri kullanılmamalı. Güneş koruyucu sürülmelidir. Ciltte herhangi bir reaksiyon oluştuğunda mutlaka ilgili birime danışılmalıdır.  

Solaryum Uygulamasının Yan Etkileri Nedir?

Hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir. Ciltte kuruma oluşabilir.  Kuralına uygun girilmezse (makyajlı, epilasyon sonrası, ilaç kullanımı vs) lekelenmeler, kızarıklık, ödem; olması gerekenden fazla solaryuma girilirse deri kalınlaşması oluşabilmektedir.