Karbon Peeling (Q-Switched ND-Yag Lazer)

Karbon Peeling (Q-Switched ND-Yag Lazer) Nedir? 

Q-Switched ND Yag lazer ile cilde karbon solüsyonu sürülerek yapılan Karbon Peeling işlemi, leke, gözenek, yağlanma düzensizliği ve ince kırışıklıklarda etkili bir cilt yenileme yöntemidir.  

Karbon Peeling Uygulamasın Hangi Alanlarda Yapılır?

İşlem leke açıcı özelliği olması dolayısıyla uzmanın uygun gördüğü tüm bölgelere uygulanabilmektedir.   

Karbon Peeling Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

İşlemle gözenek problemleri, leke tedavileri ve ciltteki yağ düzensizliği kontrol altına alınır, kolajen tetiklenir ve ince kırışıklıklar giderilir. ND Yag lazer ışınları sayesinde gözeneklere karbon maddesi girdiği için işlemin etkinliği artar. Acısız ve kısa süreli bir işlem olması ile kişiye konfor sağlar. Uygulama sayesinde cilt parlar, ölü derilerden arındırılır ve aktif akneler kurutulur. Melazma, güneş, yaşlılık ve doğum lekelerinde de olumlu sonuçlar alınabilmektedir. 

Karbon Peeling Uygulamasının Aşamaları ve Süresi Nedir?

Uygulama öncesi uygulama yapılacak olan temizlenir. Daha sonra tüm yüze karbon sürülür ve 15 dakika beklenir. Böylece cilt karbon maddesini iyice emer. Kişinin cilt tipine ve ihtiyacına göre cihaz ayarlaması yapıldıktan sonra işleme başlanır. Q-Switched lazer atışları ile cilde sürülmüş olan karbon cildin alt tabakasında yakılır ve etkisi arttırılır. İşlem sırasında hafif bir yanma hissi oluşabilir. Seans aralıkları kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 2 haftadır.  arasında değişir. 4-6 seans sayısı ideal görülmektedir. 

Karbon Peeling Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

Hamilelere, tekrarlayan uçuk hastalığı olanlara, akne karşıtı ilaç kullananlara ve bunlar dışında da ciddi bir hastalığı olan kişilere işlem yapılmamaktadır. Uygulama için 18 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır. 

Karbon Peeling Uygulamasının Aşamaları ve Süresi Nedir?

Uygulama öncesi yüze karbon solüsyonu sürülür. 15-20 dakika beklenir ve uzman tarafından kişinin ihtiyacına göre cihaz ayarlaması yapılması ile işleme başlanır. İşlem sırasında ND Yag lazer atışları sayesinde cilt karbon maddesini iyice emer. İşlem bölgeye göre değişmekle birlikte yaklaşık 30 dakika sürer. Tedavi 7-14 gün arasında tekrarlanabilir. Cilt tipine ve probleme göre değişmekle birlikte ortalama 5-10 seans ideal görülmektedir.  

Karbon Peeling Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşleme makyajsız gelinmesi önerilir. İşlem sonrası 3 saatte bir mutlaka güneş koruyucu ile cilt UV ışınlarından korunmalıdır. 48 saat içerisinde glikolik asit, alkol içeren kremler ve tonikler uygulama yapılan bölgeye sürülmemeli ve uygulama yapılan gün sauna, hamam, havuz, kese gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. 

Karbon Peeling Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Karbon Peeling işlemi sonrası uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklık, yanma, ödem ve kabuklanma oluşabilmektedir. Fakat bu reaksiyonlar kişinin cilt yapısına göre farklılık göstererek ortalama 1-2 saat içerisinde geçmektedir.