İple Yüz Askılama

İple Yüz Askılama Nedir? 

İple Yüz Askılama (Triple V Lift), düz ya da kılçıklı ameliyat ipliklerinin kanül yardımıyla sarkan bölgelere yerleştirilerek askıya alınma yöntemi ve germe tekniğidir. Bu işlemde elastikiyeti kaybolmuş bölgeleri tekrardan eski pozisyonuna getirmek için alerji yapmayan PDO (polidioksanon ) ameliyat iplikleri kullanılır. Cilt altına yerleştirilen ipler zamanla erimektedir, bu da dokunun yara iyileştirme özelliğini tetikler, iplerin yaptığı dokudaki stimulasyon(uyarma), ipliklerin yarattığı doku desteği ve askılama sayesinde sonuç görülür.

Bu sayede hem cilt yapısı düzelir hem de dokuda bir elevasyon(yükselme) sağlanır. PDO, kas ve tendonları gevşetirken  yeni kollajen, elastin ve hyaluronik asit sentezini stimüle eder ki bunlar cildin dolgun ve genç görünmesi için destek sağlar. 

İple Yüz Askılama Uygulaması Hangi Alanlara Yapılabilir?

Ameliyatsız yüz askılama işlemi yüz, yanak ve boyun sarkmaları; çene, ağız, göz çevresi çizgileri ve kırışıklıkları; kaş kaldırma; alın, kaş arası kırışıklıkları, dudak üstü sigara çizgileri, burun, yanak, dudak arası çizgiler için; gözaltı oluğu için yüz askılama işlemi uygulanır. Örümcek Ağı, karın, kol sarkması gibi durumlarda vücutta da kullanılabilmektedir. 

İple Yüz Askılama Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Ameliyatsız yüz askılama işlemi, yüz bölgesinde uygulanır. Bu bölgede; yüz gerilmesine, kırışıklıkların açılmasına, kırışık ve sarkmaların asılmasına, V lift etkisi yaratıp çene hattını ve yüz hatlarının belirginleştirilmesine, elmacık ve göz çevresinde net, sıkı bir görünüm elde edilmesine katkı sağlar.  

İple Yüz Askılama Uygulamasının Süresi ve Aşamaları Nedir?

Uygulamaya başlarken; uygulamanın yapılacağı bölgeye lokal anestezik krem sürülür, bir süre beklenir ve özel antiseptik sıvı ile temizlenir. Doktor tarafından uygun görülen noktalara germe ve asma görevi görecek olan çeşitli özelliklerdeki ipler kanüller yardımı ile yerleştirilir. Bütün iplerin gerekli noktalara konumlandırılması tamamlandıktan sonra yavaş yavaş bütün ipler sırasıyla deri altına kanüller içinden itilir. Tüm ipler konumlandırılıp yerleştirildikten sonra cilt üzerinde yatıştırıcı kremler uygulanarak örümcek ağı tedavisi tamamlanır. 15-20  dakika soğuk kompres uygulanır. Uygulama ortalama 1-1.5 saat sürmektedir.

İple yüz germe işlemleri ile yerleştirilen ameliyat ipleri, bir süre sonra deri altı hücreleri tarafından emilerek yok edilebilirler. Bu nedenle de ömür boyu kalıcılık sağlamazlar. Ne kadar süre ile v lift etkisinin süreceği ise her hastada farklıdır. Çünkü her insanın deri yapısı, kas yapısı, hormonal durumu ve yaşı farklıdır. Bu kriterler kalıcılık süresini etkiler. (Yaklaşık 24-30 ay) 

İple Yüz Askılama Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

Yüz askılama işlemi, sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi), aktif enfeksiyon ve inflamasyon bulunan bölgelerde, son 1 sene içerisinde yüz felci geçirmiş kişilere, gebelik ve emzirme dönemindekilere uygulanmamalıdır. 

İple Yüz Askılama Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

İşlem öncesinde asprin, kan sulandırıcı ilaçlar, alkollü içecekler kullanılmaması gerekir. Uygulamaya makyajsız gelinmesi önerilir. İşlem sonrası güneşten korunulmalı; yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Uygulama yapılan bölgeye 12 saat su değdirilmemeli, 1 hafta yüze masaj gibi baskılı işlemler, kese, peeling gibi cildi soyucu işlemler yapılmamalı, 1 hafta çok sıcak su ile duş alınmamalıdır. Uygulama günü alkollü içecekler kullanılmamalıdır. Uygulama günü yatış pozisyonu baş 45 derece yüksekte olacak şekilde önerilir. 

İple Yüz Askılama Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Ameliyatsız yüz askılama işlemi sonrası ipin çıkması, şişlik, ödem, kızarıklık, iğne giriş yerlerinde morarma ve yara izi, baş ağrısı, uygulama yerinde ağrı oluşabilecek komplikasyonlardandır.