İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon Nedir?

Kişiye özel tek kullanımlık iğne yardımıyla kıl köküne elektrik akımı verilere uygulanan epilasyon yöntemine İğneli Epilasyon denmektedir. Kıl köklerinin yanması ve yok olmasına dayanan yöntemde her kıl kökü için tek tek işlem yapılır.

İğneli Epilasyon Uygulaması Hangi Bölgelere Yapılır?

İğneli epilasyon tüm vücut bölgelerinde uygulanabilmektedir. İstisnai olarak koltuk altı ve meme ucu bölgeleri için uzman ile konuşulması gerekebilmektedir. 

İğneli Epilasyon Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

İstenmeyen tüylerin azaltılması amaçlanarak yapılan uygulama diğer lazer epilasyon yöntemlerine göre daha verimlidir. Lazer ışınları kullanılmadığı için bundan oluşabilecek riskler ortadan kalkmaktadır. Tamamen doğal bir yöntem olarak kıl kökünün içindeki tuzu ya da suyu harekete geçirerek kılları hedef alır. Tüm cilt ve kıl tiplerinde uygulanması ile geniş bir kitle için tercih edilebilmektedir.

İğneli Epilasyon Uygulamasının Süresi ve Aşamaları Nedir?

İşlem öncesinde uygulama yapılacak bölge antiseptik bir solüsyon ile dezenfekte edilir. Kişinin cilt-kıl tipine ve uygulama bölgesine göre cihaz ayarlaması yapılır. İşlem sırasında deriye paralel olarak sokulan kişiye özel steril iğneler aracılığıyla uzman tarafından ayarlanan elektrik akımı verilir. İğne kıl kökünden çıkartılmadan önce elektrik akımı kesilir ve cımbız yardımı ile akımdan etkilenen kıllar çekilir. Uygulama güneş koruyucu krem sürülerek sonlandırılır.

İğneli Epilasyon Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

İşlem yapılacak bölgede aktif yara veya enfeksiyon olanlara uygulanmaz. Gebelere uzman doktorun onay gerekmektedir. Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde, prekanseroz cilt lezyonu olan kişilerde uygulama yapılmaz. 18 yaşından küçüklerin yanında velisi olmaması durumunda işlem yapılmaz.

İğneli Epilasyon Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

İşleme makyajsız gelinmesi önerilir ve uygulama öncesi bölgede herhangi bir operasyon geçirilmiş ise mutlaka uzmana bilgi verilmelidir. Uygulama yapılan her seans sonrası mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır. 1 hafta boyunca güneşten korunma cilt sağlığı açısından ihmal edilmemelidir. Uygulama sonrasında 24 saat sıcak su ile duş alınmamalı, kese yapılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. İşlem gören alan tahriş edilmemesi gerektiğinden cilt soyucu işlemler

yapılmamalı ve kimyasal içerikli makyaj, parfüm, deodarant ürünleri kullanılmamalıdır. Uygulama yapılan bölge 1 hafta boyunca glikolik asit içeren kremler ile temas ettirilmemelidir.

İğneli Epilasyon Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulama sonrasında geçici olarak hafif batma, yanma ve ağrı hissi oluşabilir. Güneş korumasına dikkat edilmemesi halinde ciltte lekeler oluşabilir.