Dövme Silme

Kişilerin beğenisine göre popüler olan dövme çeşitleri belirli bir zaman sonra zevklerin değişmesi ile birlikte kişilerde sıkıntı yaratabilir. Deri altına işlenmiş bu boyalar gündelik hayat içerisinde kendiliğinde tamamen yok olmaz. Kişiler görünür olan bu dövmelerinden kurtulmak için dövme silme işlemine başvururlar. Q-Switched ND Yag lazer ile silinebilen bu dövmelerin boyaları her seans açılır ve giderek yok olur. 1064 mm dalga boyuna sahip ND Yag lazer derinin oldukça derinine iner renk maddelerini patlatır.

Dövme Silme Uygulaması Hangi Bölgelere Yapılır?

Q-Switched ND Yag lazer ile dövme silme işlemi vücudun tüm dövmeli bölgelerinde uygulanabilir. 

Dövme Silme Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Deri altına yerleştirilmiş, kalıcı dövmeler ve bilimsel olarak kanıtlanmış teknolojik yöntemler ile silinebilir. Gündelik hayatta kişiler kendi kendilerine bu dövmeleri silemezler. Görünümünden rahatsız olunan bir çizimi vücudunda taşımak kişiyi rahatsız ettiğinde bundan kalıcı olarak kurtulmak ister. Dövme tekrarlanan seanslar sonrası tamamen silinebileceği gibi kişinin cildine, dövmenin derinliğine ve dövme işlemi yapılırken kullanılan renk maddelerine göre dövme slik (flu) bir görünümde de kalabilir. 

Dövme Silme Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

Fitzpotrik deri tipi 5 ve 6 (tip 5- koyu kahverengi ten, koyu göz rengi, siyah kıl; tip-6 çok koyu, siyaha yakın ten, saç ve göz rengi) olanlara, foto duyarlandırıcı ilaç kullananlara, aktif güneş yanığı ya da bronzlaştırıcı kremler kullananlara, tedavi bölgesinde ya da yakınında deri enfeksiyonu bulunanlara, sedef, egzama ve pigment anormalliklere sahip kişilere, aktif uçuğu olanlara, HIV ve Hepatit hastalığı taşıyanlara uygulama yapılmamaktadır. 18 yaşından küçüklerde veli izni aranmaktadır. 

Dövme Silme Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlem öncesi herhangi bir uygulama yapılmasına gerek yoktur. İşlem sonrasında uygulama yapılan bölge üzerinde kabuklanmalar olabilir. Bu kabuklara müdahale edilmemeli ve kendiliğinden düşmesi beklenmektedir. Uygulama alanı ovuşturulmamalı ve kaşınmamalıdır. Deri onarımını destekleyici kremler ve güneş koruyucu ile işlem görmüş alan korunmalıdır. 2 hafta boyunca cildi soyucu herhangi bir uygulama yapılmamalı, glikolik asit içeren kremler kullanılmamalıdır. 

Dövme Silme Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

İşlem sonrası uygulama yapılan bölgede; kanama, kızarıklık, şişlik kabuklanma ve kızarıklık oluşması muhtemel reaksiyonlardır.