Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme hatta bazen normal terleme bile kişileri rahatsız edebilmektedir. Stres faktörü, emetikler, insülin gibi uyarıcı ilaçlar, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık ve belirli kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar aşırı terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Ancak aşırı terleme yalnızca bir hastalığa bağlı olmadan da oluşabilir. 

Aşırı Terleme Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Özellikle yaz aylarında oldukça sık karşılaşılan bir sorun olan terleme problemi kişileri rahatsız eder. Toplum içerisinde rahat ve güvenle hareket edebilmek için aşırı terleme sorununun uzun süreli olarak giderilmesi kişinin yaşam kalitesini arttırır. Gündelik hayat içerisinde rahatça hareket edebilir, açık renkteki kıyafetleri güvenle giyebilir.

Botulinum toksin (bilinen adı ile botoks) ile Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Tedavisi  

Terleme tedavisi birçok farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan biriside medikal botoks yöntemidir. Botoks günümüzde estetik ve kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. botoksun estetik amaçlı kullanımı haricinde diğer bir kullanım alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesine yönelik uygulanan bir tedavi yöntemi olarak günümüzde tercih edilmektedir. Botulinum toksin maddesi ile sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımı engellendiğinden, sinirler ve sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletim durur. Aşırı terleme sorunu da bu şekilde giderilmektedir.  

Aşırı Terleme Karşıtı  Botulinum Toksin Hangi Bölgelere Uygulanır?

Aşırı terleme karşıtı  botulinum toksin uygulaması koltuk altına, avuç içlerine ve ayaklara uygulanmaktadır.

Aşırı Terleme Karşıtı  Botulinum Toksin Uygulamasının Aşamaları ve Süresi Nedir?

İşlem öncesinde terlemenin yoğun olduğu bölgeler işaretlenir ve deri altına kişinin durumuna göre belirlenmiş botoks enjekte edilir. Enjekte edilen toksin madde, ter bezlerine ulaşarak sinirleri etkiler ve onların ter salgılayıp kasılmasını engeller.  Tedavinin kalıcılığı kişinin vücut yapısına göre değişmekle birlikte yaklaşık 6-8 aydır. Uygulamadan sonraki 3 gün içerisinde etki başlar ve 2 hafta sonra tamamen etkin hale gelir. İşlemin kalıcılığı geçmeye başladığında kişi tekrar uygulama yaptırabilir.

Aşırı Terleme Karşıtı  Botulinum Toksin Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

Uygulama bölgesinde aktif enfeksiyon bulunanlara, kas hastalığı(Myastenia Gravis, Eaton Lambert sendromu)olan kişilere, hamile ve emziren kadınlara uygulama yapılmamaktadır.

Aşırı Terleme Karşıtı  Botulinum Toksin Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aşırı terleme karşıtı  botulinum toksin uygulaması sonrası ilk 4-6 saat kimyasal maddeler içeren parfümler, deodorantlar kullanılmamalı, ağır egzersizler yapılmamalıdır. Uygulamaa yapılan bölgeye baskılı masaj yapılmamalı ve uygulama günü sıcak su ile duş alınmamalıdır. Ayrıca uygulama günü asprin, ağrı kesici ve alkol kullanılmamalıdır.

Secret Altın İğne ve Aşırı Terleme Tedavisi 

Terleme tedavisi için yapılan bir diğer uygulamada altın iğne radyofrekans tedavisidir. Bu yöntemde radyofrekans enerjisi ile ter bezlerine kalıcı olarak hasar verilir. Böylece kontrollü hasara uğrayan ter bezlerinin aşırı terleme için çalışması önlenir. Secret Altın İğne ile aşırı terleme tedavisi yalnızca koltuk altı bölgesine uygulanmaktadır.

Secret Altın İğne ve Aşırı Terleme Tedavisinin Aşamaları ve Süresi Nedir?

Uygulamaya başlamadan önce uygulamanın yapılacağı bölgeye anestezik krem sürülür ve uyuşturulur. Sonrasında hijyen açısından cilt antiseptik solüsyon ile temizlenir ve tek kullanımlık kişiye özel başlıklar ile uygulama başlanır. Uygulama sonrası soğuk kompres yapılır. Bu uygulama 3-4 hafta aralıklarla 3-4 seans uygulanabilir 

Secret Altın İğne ve Aşırı Terleme Tedavisi Kimler İçin Sakıncalıdır?

Kalp pili olan, yara veya enfeksiyon olan bölgelere, kanında pıhtılaşma sorunu yaşayanlara, epilepsi hastalarına ve hamilelere uygulanmamaktadır.

Secret Altın İğne ve Aşırı Terleme Tedavisi Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlem öncesi aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar ve alkol kullanılmamalıdır. İşlem sonrasında glikolik asit içeren parfüm ve deodorantlar kullanılmamalı, ağır egzersizler yapılmamalıdır. 

Secret Altın İğne ve Aşırı Terleme Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulama sonrasında hafif bir kızarıklık yaşanabilir fakat 1 saat kadar süre sonra bu geçmektedir. İğne girişinde küçük kanamalar ve ödemler meydana gelebilmektedir.